Małopolskie Dziedzictwo Renesansu

Szlak Renesansu Małopolska

Willa Decjusza w Krakowie

Willa Decjusza w Krakowie
Willa Decjusza z lotu ptaka
Willa Decjusza na Woli Justowskiej jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce.

>>> Willa Decjusza w Krakowie

Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek Sucha Beskidzka Zdjęcia
Mały Wawel
Renesansowy zamek z XVI/XVII wieku w Suchej Beskidzkiej zwany jest "Małym Wawelem". To budowla trójskrzydłowa z czterema narożnymi wieżami i prostokątnym niemiarowym dziedzińcem z wjazdem od wschodu. Dwupiętrowe skrzydła południowe i zachodnie od strony dziedzińca zdobią piętrowe krużganki, gdzie w części parterowej arkady podtrzymują czworoboczne filary, a na piętrze toskańskie kolumny.


>>> Zamek w Suchej Beskidzkiej

Renesansowa rezydencja Branickich
(tzw. lamus)

Branice Lamus Zdjęcia
Budowla o walorach obronnych była główną i reprezentacyjną rezydencją Branickich. Jej zręby pochodzą zapewne z początków XVI w. Pełniła wówczas rolę wieży obronno-mieszkalnej. Dzisiejszy kształt uzyskała ok. 1603 r., po dobudowaniu sieni do budynku, który pierwotnie miał jedno wnętrze. Rozbudowę rezydencji przypisuje się Janowi Branickiemu.

>>> Lamus w BranicachDwór w Jeżowie

Dwór w Jeżowie Małopolska Zdjęcia
Dwór w Jeżowie
Dwór obronny w Jeżowie pochodzi z 1525 roku i jest jednym z lepszych przykładów dworu renesansowego w Polsce. Za czasów swoich pierwszych właścicieli, Jeżowskich herbu Strzemię, był dworem wieżowym obronnym. Kolejny właściciel, Adam Susz herbu Ogończyk, rozpoczął rozbudowę wieży w roku 1544, przekształcając go w "kamienicę". Kamienica w Jeżowie to budynek na planie prostokąta, piętrowy, wymurowany z ciosów kamiennych.>>> Dwór w Jeżowie

Zamek na Mirowie w Książu Wielkim

Zamek na Mirowie w Książu Wielkim
Zamek na Mirowie
Zamek został wzniesiony w latach 1585-95 przez biskupa krakowskiego - Piotra Myszkowskiego, oraz jego bratanka, również Piotra, starostę Chęcińskiego według projektu włoskiego architekta i zarazem rzeźbiarza - Santi Gucciego, nadwornego artysty Zygmunta II Augusta, Anny Jagiellonki i Stefana Batorego.

>>> Zamek na Mirowie

Ratusz w Tarnowie

Ratusz w Tarnowie
Ratusz na tarnowskim Rynku
Usytuowany pośrodku tarnowskiego Rynku ratusz jest obok katedry najstarszą i najokazalszą z zabytkowych budowli miasta. Za sprawą formy i wystroju zaliczany jest do architektonicznych dzieł epoki renesansu.


>>> Ratusz w Tarnowie


Koncepcja serwisu i wykonanie: Grzegorz Pękała
Koordynator Projektu: Katarzyna Trojanowska
Projekt plakatu Szlaku Renesansu: Mariusz Rutkowski