Małopolskie Dziedzictwo Renesansu

Szlak Renesansu Małopolska

Spotkania z kulturą renesansu 2010

Plakat Szlaku Renesansu 2010
Plakat Szlaku Renesansu
w Małopolsce 2010
MAŁOPOLSKIE DZIEDZICTWO RENESANSU
Szlak Renesansu w Małopolsce - Spacer po renesansowym Krakowie
14 listopada 2010 (niedziela), godz. 13:00 i 15:00, wstęp wolny

W niedzielę, 14 listopada, zapraszamy do udziału w Spacerze po renesansowym Krakowie, który organizowany jest w ramach tegorocznej edycji programu Szlak Renesansu w Małopolsce. Zbiórka wszystkich osób zainteresowanych spacerem odbędzie się w dwóch terminach - o godz. 13:00 i 15:00 pod pomnikiem Jana Pawła II, przed wejściem do Katedry Wawelskiej (hasło "Szlak Renesansu w Małopolsce"). Spacer rozpocznie się od nakreślenia początków Renesansu w Krakowie. Następnie jego uczestnicy w towarzystwie przewodników przejdą od Kaplicy Zygmuntowskiej na zamkowy dziedziniec arkadowy i dalej ulicą Kanoniczą do Sukiennic.

Renesans w wersji włoskiej wkroczył na Wawel na początku XVI wieku. Król Aleksander (1501-1506) i jego brat Zygmunt I Stary (1506-1548) wznieśli na miejscu dawnej gotyckiej rezydencji nowy pałac, ukończony około 1540 roku, imponujący rozległym dziedzińcem z kolumnowymi arkadami. Mecenat artystyczny Zygmunta zaznaczył się trwale również w katedrze, przez wzniesienie rodowej kaplicy, zwanej dziś Zygmuntowską, będącej dziełem florentczyka Bartłomieja Berrecciego. Spacer po Renesansowym Krakowie rozpocznie się zatem od zwiedzania miejsca, które na stałe wyznaczyło kanon architektury renesansowej tej części Europy. Wawelska odsłona programu Szlak Renesansu w Małopolsce możliwa jest dzięki uprzejmości proboszcza Parafii Archikatedralnej im. Św. Stanisława BM i Św. Wacława - księdza Prałata Zdzisława Sochackiego.

Kolejną częścią Spaceru będzie zwiedzanie ulicy Kanoniczej, należącej do obrębu Starego Miasta. Ulica ma nieregularny przebieg i położona jest pomiędzy ul. Senacką i ul. Podzamcze, po północnej stronie Wzgórza Wawelskiego. Szczególną uwagę zwrócić należy na unikatowe kamienice, z pięknymi kamiennymi portalami i innymi elementami architektury renesansowej.

Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie Spacer po renesansowym Krakowie

Kolejne edycje Szlaku Renesansu w innych miejscowościach Małopolski odbędą się 21 i 28 listopada 2010. Szczegóły na stronie: www.villa.org.pl oraz www.szlakrenesansu.pl Zapraszamy!
Tegoroczną edycję Szlaku Renesansu w Małopolsce zakończy seminarium, które odbędzie się w Willi Decjusza w dniu 30 listopada.

Organizacja i koncepcja projektu:
Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 lipca 17 a, 30-233 Kraków
tel. 012 425 36 44
www.villa.org.pl
Koordynator:
Katarzyna Trojanowska, e-mail:kasia@villa.org.pl

Partnerzy:
Parafia Archikatedralna im. Św. Stanisława BM i Św. Wacława

Patronat Medialny:
Gazeta Krakowska, Miesięcznik Kraków, Spotkania z Zabytkami, Współpraca redakcyjna RMF Classic, TVP Kraków, TVP Historia, TV Małopolska, Wrota Małopolski, Turystyka Kulturowa, Turystyka Małopolska, Edukacyjny Kraków

Fundatorzy 
Fundatorzy Szlaku Renesansu w Małopolsce
„Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze Prodków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarz+/-dowych”

Urz+/-d Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


Koncepcja serwisu i wykonanie: Grzegorz Pękała
Koordynator Projektu: Katarzyna Trojanowska
Projekt plakatu Szlaku Renesansu: Mariusz Rutkowski